Predsednik Upravnog odbora Udruženja toplana Srbije o projektu energetske sanacije stambenih zgrada na daljinskom grejanju u 16 gradova Srbije
Neminovni prelazak na plaćanje daljinskog grejanja prema potrošnji ne može biti izveden bez sanacije energetski najugroženijih objekata jer njegovi stanovnici neće moći da plate uvećane stvarne račune za grejanje bez utopljavanja svojih zgrada – naglasio je Dušan Macura, direktor Novosadske toplane i Predsednik Upravnog odbora Udruženja toplana Srbije. Energetska obnova zgrada je preduslov naplate po potrošnji, potvrdio je u emisiji RTS-a.
Projekat energetske obnove stambenih zgrada Ministarstva energetike i EBRD
Korisnici daljinskog grejanja koji žive u starim, neizolovanim, energetski neefikasnim objektima imaju životni interes da energetski saniraju svoje zgrade kolektivnog stanovanja. Ministarstvo energetike je, u saradnji sa EBRD, raspisalo javne pozive u 16 gradova za izbor stambenih zajednica za energetsku sanaciju stambenih i stambeno-poslovnih zgrada priključenih na daljinsko grejanje. Javni pozivi su raspisani u Beogradu, Novom Sadu, Pirotu, Čačku, Užicu, Trsteniku, Jagodini, Kraljevu, Valjevu, Kragujevcu, Negotinu, Zrenjaninu, Vranju, Nišu, Novom Pazaru i Pančevu. Planira se sanacija oko 500 stambenih zgrada višeporodičnog stanovanja.
Dušan Macura, predsednik Upravnog odbora Udruženja toplana Srbije i direktor Toplane Novi Sad, izložio je opis i detalje svih koraka ovog programa sa akcentom da će 50% troškova koji padaju na teret stanara u zgradama biti isplaćivani u jednakim ratama do 10 godina, kroz postojeće račune za grejanje, bez uvećavanja sadašnjih iznosa tih računa koji se kroje po principu paušala.
Proces prelaska na plaćanje grejanja prema potrošnji, koji je završen u celoj Evropi, trajaće još 10 godina
Ugradnja termostatskih ventila u zgradama i stanovima jeste deo ovog projekta. Program će biti izveden u punom iznosu od 64,5 miliona evra, od čega su 14,5 miliona donacija a ostatak kredit EBRD-a. Učesnici programa će smanjiti troškove struje tokom leta za klimatizaciju, povećaće vrednosti svojih nekretnina i sami će svakodnevno odlučivati koliko će i kada trošiti na grejanje.
Trenutno, od 60 toplana u Srbiji, koje greju preko 650 hiljada stanova, samo njih 16 ima naplatu po utrošku u potpunosti sprovedenu. Posle 20 godina čekanja, ovo je prvi korak na putu energetske sanacije sa ciljem naplate grejanja prema utrošku i ovaj proces će trajati sledećih 10 godina, proces koji je cela Evropa, osim BiH i Srbije, već završila.