MIVUS ostvaruje svoju misiju kroz edukaciju javnosti i tokom ove godine je nastupao u medijima pojašnjavajući problematiku protivpožarne dimenzije upotrebe mineralnih vuna u energetskoj sanaciji zgrada.
Početkom jula na beogradskom Dedinju je u noćnim satima izbio takozvani „udarni“ požar na fasadi – zapaljeni parkirani automobil je proširio požar na dve zgrade u blizini. Vozilo je prenelo plamen na izolaciju fasade trospratnice, koja je evidentno bila zapaljiva, i samo je brzom reakcijom vatrogasaca sprečena tragedija. Načinjena je znatna materijalna šteta a evakuisana su dva ulaza, srećom bez žrtava.
Dušan Korunoski, sekretar Udruženja Mineralnih Vuna Srbije – MIVUS se pita: „Požar na Grenfel kuli 2017 u Londonu je odneo više od 70 žrtava, da li mi moramo da čekamo na takav slučaj ili možemo da reagujemo preventivno? Primena protivpožarnih barijera od mineralne vune na fasadama i u izolaciji krovova smanjuje štetu na objektu i opasnost po stanare. Za određene visine objekata protivpožarne barijere su obaveza prema postojećoj regulativi, ali se to ne poštuje uvek.
Udruženje proizvođača mineralnih vuna Srbije (MIVUS) edukuje javnost o potrebi da se negorivim materijalima izoluju fasade i potkrovlja ili da se mineralnom vunom izvedu protivpožarne barijere na fasadama u slučaju da je osnovni izolacioni materijal omotača zgrade zapaljiv.
Pravilnik o tehničkim zahtevima bezbednosti od požara spoljnih zidova zgrade definiše upotrebu negorivih materijala prilikom izgradnje novih ili rekonstrukcije postojećih objekata. MIVUS poziva na poštovanje postojeće regulative zbog bezbednosti života, ali i imovine. Dobro izolovana i „utopljena“ zgrada će, takođe, doneti i dodatnu vrednost svojim vlasnicima kroz povećanje cene kvadrata objekta, a još će biti vrednije zgrade koje su izolovane negorivim materijalima.
https://energetskiportal.rs/kako-pravilno-rekonstruisati-ili-izgraditi-energetski-efikasne-objekte/
Zašto je važno izolovati objekat negorivim materijalima?
Osim toplotne izolacije, mora se voditi računa i o zaštiti od širenja požara putem fasade i o požarnom kapacitetu zgrada koji se uvećava ako se prilikom renoviranja ili izgradnje koristi goriva izolacija. Zakon propisuje kategorije objekata koje je neophodno u celosti izolovati negorivim materijalima, a za ostale propisuje barijere od kamene vune između spratova, kako se u slučaju izbijanja požara on ne bi prenosio uvis. Što se tiče izolacije krovova – požar se u gradskim sredinama veoma brzo prenosi preko drvene krovne konstrukcije, tako da jedino mineralne vune kao izolacija između i ispod rogova krova obezbeđuju potpunu sigurnost stanara i imovine.
Stanovništvo u Srbiji nije dovoljno informisano o svim aspektima renoviranja kuća i stanova, ali ni instalateri nemaju dovoljno iskustva i znanja za izbor i izvođenje rešenja za utopljavanje zgrada koja će imati protivpožarnu sigurnost.
Protivpožarne barijere na fasadama su obaveza prema propisima koje sprovodi MUP
Goran Prolić, građevinski inženjer, specijalista za energetsku efikasnost iz firme Knauf Insulation, kaže da su protivpožarne barijere na fasadama ključne za zaštitu stanara i imovine.
„Da je na zapaljenom objektu izvedena fasadna protivpožarna zaštita od pojasa mineralne vune u nivou svakog sprata, ovaj požar bi zahvatio samo najniži nivo fasade objekta i ne bi se dalje širio. Naravno, da je cela fasada izrađena od mineralne vune, požar bi se sam ugasio i stanari bi imali samo obavezu estetske rekonstrukcije fasade farbanjem.”
Mineralna vuna ne gori, tako da je vaš dom, vaša investicija sigurna, naglašava Jasna Vasić iz Rockwool-a, proizvođača izolacija na bazi mineralnih vuna iz Danske.
Cena eksterne izolacije zavisi od visine objekta, razuđenosti, broja otvora… Najčešća debljina izolacije na standardnom zidu je 12 cm, objašnjava Rodoljub Ivanović, diplomirani inženjer arhitekture koji se 17 godina bavi termoizolacionim materijalima i regionalni je menadžer kompanije Fibran.
Vlada Bezbradica, mašinski inženjer i specijalista za termičku i zvučnu izolaciju iz firme Ursa, naglašava da izolacija tipičnih krovova sa nagibom, svojstvenih kućama na ovom podneblju – mora da ima mineralnu vunu u krovištima, između rogova, ako ne želimo da strahujemo od udara groma i požara prenetog sa susednog objekta.
“Umetanjem izolacije od mineralne vune između rogova krova, ispod crepova, sprečava se horizontalno širenje požara na krovovima, ako se pojavi na jednom delu krova, usled udara groma ili loših instalacija koje varniče, što se sve dešavalo širom Srbije“.
https://biznisuregionu.com/energetska-sanacija-zgrada-i-smanjenje-rizika-od-pozara/